Tıp Fakültemiz Öğretim Üyelerimiz "11 Ekim Dünya Obezite İle Mücadele Günü" Kapsamında“Ben De Varım” Projesini Gerçekleştirildi

Küçült Yazı Tipi Büyüt
"Ben de Varım" projesi, Kozlu Kaymakamlığı Kozlu Alparslan Ortaokulu Spor Kulübü ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Projede obez ve obezite açısından riskli öğrencilerin sağlık sorunlarına yönelik taramalar, obezite tanı ve tedavisi, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam için egzersiz, okulda voleybol, atletizm, “curling”, yüzme, doğa yürüyüşü gibi etkinlikleri içeren faaliyetlerle desteklenmeleri sağlandı.

Açılışta projede gerçekleştirilen faaliyetler ve sonuçlarına ait bir sunum yapıldı. Sunumun içerisinde proje içerisinde ağırlık kaybında başarılı bir öğrencin konuyla ilgili mektubu okundu.  

Sunumun devamında bir "Avrupa Obezite Merkezi" belgesini alan Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU, 11 Ekim Dünya Obeziteyle Mücadele Günü’nün önemine değindi. Çocukluk ve adölesan dönemindeki obezitenin dünyada, Türkiye’de ve yaptıkları araştırmada saptandığı üzere Zonguldak ilinde de önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Projenin gerçekleştirmesine destek verenlere, gönüllü öğrencilere ve ailelerine teşekkür etti.  İlerleyen tarihlerde projenin devamı için de gerekli olan destekleri vereceğini belirtti. Merkez faaliyetlerin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen Üniversite Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa ÇUFALI’ya, Tıp Fakültesi ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticileri ile Merkez çalışanlarına şükranlarını iletti.

Projenin sonunda Kozlu Kaymakamlığının toplantı salonunda Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda SARIKAYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK, Şube Müdürleri, Kozlu Alparslan Ortaokulu Müdürü Yunus KARA, Spor Kulübü Öğretmeni ve Proje Yürütücüsü Hasan Yılmaz, Okul Öğretmenleri, Veliler ve Öğrenciler katıldı.

Projenin yürütülmesine yardımları için Kaymakam Hüseyin VERGİ tarafından Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU ve Prof.Dr. Selda SARIKAYA’ya teşekkür plaketi verildi. Arkasından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK tarafından Merkez diyetisyenlerinden Uzm. Diyet. Funda KASAPOĞLU ve Diyabet Hemşiresi Safiye ÇATALÇAM’a teşekkür plaketi verildi.

11 Ekim Dünya Obezite Mücadele Gününden ötürü sağlıklı beslenme, hareketli yaşamla dolu ve mutlu günler dileyerek program tamamlandı.

11.10.2019

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin