Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri Kapsamında Tıp Fakültesince Anıt Porsuk Ağacı Ziyareti Gerçekleştirildi

Küçült Yazı Tipi Büyüt

‘Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ etkinlikleri kapsamında meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Batı Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ortaklığında “Her Gün Değerlidir – Erken Tanı Hayat Kurtarır” sloganı ile dünyanın en yaşlı ağaçları arasında yer alan Porsuk ağacına gezi düzenlendi.

6 Ekim Pazar günü Alaplı Gümeli Yaylası’nda düzenlenen etkinlikte meme kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaç grubunun hammaddesini barındıran ve dünyadaki en yaşlı ağaçlar arasında yer alan 4114 yaşındaki Porsuk ağacı (Taxus Baccata) yaklaşık 300 kişilik katılımcı eşliğinde ziyaret edildi.

İlginin yoğun olduğu gezide Zonguldak Merkez ilçe ile Ereğli, Alaplı, Çaycuma, Kilimli, Kozlu ve Devrek gibi ilçelerimizden, gördükleri tedavi ile iyileşen eski hastaların eşliğinde sembolik Porsuk ağacı fidesi dikimi yapıldı ve meme kanseri savaşçılarına fideler hediye edilerek umudu ve geleceği simgeleyen pembe balonlar gökyüzüne bırakıldı.

Meme kanseri tedavisinde farkındalığın ve erken tanının önemini vurgulayan pankartlar eşliğinde Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak kanser tedavisinde erken tanı ve kişiselleştirilmiş tarama ve tedavi programları ile üniversitemiz Onkoloji Merkezinin bu konudaki önemi konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Karadeniz Çakmak, “Meme kanseri her kadının yaşayabileceği, çok sık rastlanan bir hastalık olup, günümüzde bu kansere bağlı kayıplar maalesef hastalığın erken evrede tespit edilmemesine ikincil gelişmektedir. Hayatı ve kendimizi ertelememeliyiz. Erken tanı ve kişiselleştirilmiş tedavi ile bu kayıpların önlenebilir olması bizim halkımızı uyarma zorunluluğumuzun en önemli kanıtıdır. Bu kanserler ile ilgili risk azaltma stratejileri ve erken tanı yöntemleri konusunda halkımızın farkındalığının artması ve bilinçlenmesi kanserle olan savaşımızda yüz güldürücü sonuçların anahtarıdır. Hastalarımızın kanser tedavisinde hekimler tarafından kanıta dayalı tıp doğrultusunda uygulanan ilaçlar dışında hiç bir ek veya yandaş tedaviye yönelmemeleri, hastalarımızı bu hastalıktan kurtarmamız konusunda hayati önem taşıyor. Kanserin tedavisi ancak multidisipliner ekip çalışması ile mümkün. Bu noktada üniversitemiz onkoloji merkezimizde cerrahi, medikal tedavi ve radyoterapi uluslararası standartlar doğrultusunda dizayn edilerek uygulanmaktadır” dedi.

Etkinliğin sonunda Prof. Dr. Karadeniz Çakmak desteklerinden ötürü başta Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş, Zonguldak Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı olmak üzere Kanser Birimi Başkanı Esin İlhan, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, Herkes için Spor Federasyonu Zonguldak İl Temsilciliği ve Karadeniz Ereğli-Alaplı Off-Road Grubu, Nihan Kuzu ve Derya Suiçmez  ile katkıda bulunan tüm destekçilere teşekkürlerini iletti. 

09.10.2019

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin