Üniversitemizde “Anestezide Hasta Güvenliği, Zonguldak’ta Bahar Sempozyumu -II” Gerçekleştirildi

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) İç Anadolu Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri  “Anestezide Hasta Güvenliği, Zonguldak’ta Bahar Sempozyumu-II” 14 Nisan Cumartesi günü, Üniversitemiz Sezai Karakoç Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi.  Katılımın yoğun olduğu sempozyuma, TARD I. Başkanı Prof. Dr. Ömer Kurtipek,   TARD II.  Başkanı Prof. Dr. Meral Kanbak, TARD İç Anadolu Şube Başkanı Prof. Dr. Zerrin Özkese Şatırlar, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hilal Ayaoğlu ile ülkemizin çeşitli illerinden gelen 25 konuşmacı-oturum başkanları,  Üniversitemiz akademik, idari personeli ve öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon  Anabilim Dalı (ABD) Başkanı Prof. Dr. Hilal Ayaoğlu, TARD I.  Başkanı Prof. Dr. Ömer Kurtipek ve TARD İç Anadolu Şube Başkanı  Prof. Dr. Zerrin Özkese Şatırlar’ın   açılış konuşmaları ile başlayan sempozyumda konuşmacılar; anestezi uygulamalarında hasta güvenliğinin önemini vurgularken, güvenlik için alınması gereken tüm önlemleri, güvenlik kültürünün nasıl gelişmesi gerektiğini, güvenliği arttırmaya yönelik yapılması gereken sistem düzenlemelerini ayrıntıları ile aktarmış, 21. yüzyılda sağlık sisteminin güvenli, etkili, hasta odaklı, zamanında, verimli, eşit ve hakkaniyetli olmasına yönelik tüm çabaların sarf edilmesi gerekliliğini belirtmişlerdir.

30’a yakın bildirinin sunulduğu sempozyumda ayrıca, her yıl dünya genelinde yaklaşık 230 milyon hastaya cerrahi girişim için anestezi uygulanmakta olduğu, Anesteziyolojinin hasta emniyeti ve güvenli sağlık hizmeti sağlamada her zaman öncü olduğu, anesteziyolojinin kendine özgü yüksek riskli bir uygulama olmasına karşılık, anestezistlerin hasta ve yakınlarına karşı en büyük sorumluluğa sahip oldukları bilinci ve özverileri ile güvenliği arttırmaya yönelik çabaların sürdürüleceği belirtilmiştir.

18.04.2018Yayınlanma Tarihi : 18.04.2018