9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü”

Küçült Yazı Tipi Büyüt

9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” nedeniyle Üniversitemiz Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Aktunç, Türkiye Kanser Enstitüsü tarafından başlatılan “Sigarayla Savaş Projesi” kapsamında, Tıp Fakültesi ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezindeki sağlık personelinin ve öğrencilerinin olumlu sağlık davranışı geliştirmeleri konusunda yeni bir eylem planı başlatılacağını bildirdi.

Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Erol Aktunç konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tütün kullanımı önlenebilir bir hastalık olup, ölüm nedenleri arasında yer alan bir bağımlılık türüdür. Dünyada 1,3 milyar kişi halen sigara içmekte ve bu kişilerin %80’i gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Halen dünya genelindeki ölümlerin her 10 tanesinden 1’i sigara kullanımının yol açtığı sağlık sorunlarına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Ülkemizde her yıl 100. 000 kişi tütün kullanımı ile ilişkili hastalıklar nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

Sigara içme davranışının yerleşmesinde “sosyal öğrenme” önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ülkemizde tütün mamullerinin kullanımına karşı devlet eliyle yürütülen bir idari hareket, Ekim 2006’da yayımlanan bir Başbakanlık Genelgesi ile başlatılmıştır. Bu çerçevede T.C. Sağlık Bakanlığı bünyesinde, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı” kurulmuştur. 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren  ise ülkemizdeki tüm kapalı alanlarda tütün mamullerinin kullanımı, ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümlerince yasaklanmıştır. Böylece tütün kullanımına başlamanın “sosyal öğrenme” yönü kontrol altına alınmaktadır. Aynı zamanda tütün kullanmayan bireylerin pasif olarak tütün dumanına maruz kalmalarının önüne geçilerek sağlık problemleri ve ölümlerin azaltılması yönünde büyük bir adım atılmıştır.

Bülent Ecevit Üniversitesi İbn-i Sina kampüsünde yer alan Tıp Fakültesi ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, kapalı alanlarında da tütün kullanımı ilgili Kanun ve Yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi hassasiyetle uygulanmaya başlanmış ve halen uygulanmaya devam edilmektedir. Böylece hastalarımız, hastalarımızın refakatçileri, sağlık personelimiz ve öğrencilerimizin tütün mamullerinin yol açacağı zararlı etkilerden korunmaları amacı ile “dumansız hava sahası” uygulaması sürdürülmektedir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin ders programlarında ve klinik eğitimleri sırasında tütün mamullerinin sağlığa zararları, oluşturdukları sağlık problemleri ve bu problemlerin tedavi yöntemleri, bu zararlı alışkanlığı bırakma yolları hakkında eğitimleri sürdürülmektedir. Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yer alan ilgili klinik dallarında tütün mamullerinin oluşturduğu hastalıkların tedavileri modern yöntemlerle yapılmakta, aynı zamanda “Sigara Bırakma Polikliniği”nde bağımlı bireylere bu zararlı alışkanlıklarından vazgeçmeleri konusunda bilimsel destek sunulmaktadır.

Bu yıl Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin tütün kullanım alışkanlığını değerlendirmek üzere yine Fakültemiz öğrencileri tarafından yürütülen bilimsel araştırma verileri halen toplanma aşamasındadır. Bu verilerden hareketle öğrencilerimiz arasında bu alışkanlığın yaygınlık derecesi tespit edilecek, tütün kullananların sigarayı bırakmaları yönünde müdahale çalışmalarına başlanacaktır.

Türkiye Kanser Enstitüsü tarafından 2018 yılında üniversitelerin tıp fakültelerinde görev yapan akademisyenler ve tıp fakültesi öğrencileri arasında sigara kullanım oranını azaltmak amacıyla uygulanan “Sigarayla Savaş Projesi” çerçevesinde, Fakültemiz ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi sağlık personelinin ve öğrencilerinin olumlu sağlık davranışı geliştirmeleri konusunda yeni bir hareket başlatılacaktır.

Ülkemizde halen yürütülmekte olan ve Fakültemizde yürütülmeye başlanacak olan bu uygulamaların, tüm vatandaşlarımızın ruhsal, bedensel, sosyal ve kültürel gelişimlerinde katkıda bulunacağını, vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve mutlu olacaklarını düşünmekteyiz. 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” vesilesiyle tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve sigarasız günler geçirmelerini dilerim.” diye konuştu.

13.02.2018Yayınlanma Tarihi : 13.02.2018