20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz Doç.Dr.Şebnem KARGI Konferans Salonunda osteoporozun farkındalığı açısından akademik, idari personeller, hasta ve yakınlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof.Dr.Şenay ÖZDOLAP’ın açılış konuşmasıyla başlandı. Başhekim Sayın ÖZDOLAP açılış konuşmasında osteoporozun neden önemli olduğu, bu konuda ilgilenen bilim dallarının katkısıyla kemiğin sağlığının korunması, kırığın engellenmesi, kırığın tedavisi ve sonrası rehabilitasyonu hakkında bilgilendirme yaptı.

Toplantının ilk sunumunda Endokrinoloji ve Metabolizma Hasalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU tarafından 2018 yılı Dünya Osteoporoz Derneğinin omurga kırıklarına yönelik farkındalık kampanyası, osteoporozun tanımı, klinik risk faktörleri ve kemik sağlığı ile kırığı önlemeye yönelik beslenme, egzersiz, kalsiyum, vitamin D, ağırlığın kontrolü, risk faktörü bulunanların hekime başvurusu,, gerektiğinde ilaç kullanılabileceği bilgilendirmesi yapıldı.

Toplantıya Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr.Öğrt.Üyesi Görkel SEL’in sunumuyla devam edildi. Sunumda kemik sağlığının gebelik dönemi, emzirme dönemi ve ileri yaşlarda kadınlardaki öneminden, kalsiyum ve vitamin D eksikliği olmamasını sağlamanın önemine değinildi.

Toplantının devamında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Murat SONGÜR, osteoporotik bir kırık ortaya çıktığındaki maddi ve sağlık açısından yaşanabilen zorlukları, kemiğin bütünlüğünün korunması, kırığın iyileşmesi ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Toplantının sonunda Fizik Teavi ve Rehabilitsayon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Selda SARIKAYA tarafından kırık oluşumunu engellemek için kalsiyum, vitamin D eksikliğinin giderilmesi, egzersiz, düşmenin engellenmesi ve rahabilitasyon süreci anlatıldı.

Dünya Osteoporoz Günü çerçevesinde osteoporoz farkındalığı için yapılan sunumlar sonrası karşılıklı soru cevaplarla toplantı tamamlandı.

22.10.2018

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin