Sağlıklı Yaşayan Ve Sağlıklı Beslenen Mutlu Çocuklar

Üniversitemiz Obezite Ve Diyabet Uygulama Ve Araştırma Merkezimiz Kozlu Alparslan İlköğretim Ortaokulu Birlikteliğinde Obezite Ve Diyabetle Mücadelede Sağlıklı Yaşayan Ve Sağlıklı Beslenen Mutlu Çocuklar İçin Öğrenciler Ve Aileleriyle Bir Araya Geldi. 

Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kozlu Alparslan İlköğretim Ortaokulu, birlikteliğinde obezite ve diyabetle mücadelede sağlıklı yaşayan ve sağlıklı beslenen mutlu çocuklar için öğrenciler ve aileleriyle bir araya geldi. Toplantı Kozlu Kaymakamlığı Köksal Toptan Konferans Salonu’nda 21 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşti. Toplantıya ZBEÜ Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU,  Kozlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK, Alparslan Ortaokulu Müdürü Yunus Kuru, Sosyal Sorumluluk Projesi Yürütücüsü Alparslan Ortaokulu. Beden Eğitm. Öğretmeni Hasan YILMAZ, Öğrt. Handan Yasemin Nezir, Öğrt. Serdar GEDİK, Öğrt. Ferah SEVİNDİK, Öğretmen Fatma TAVUKÇU, Alparslan Ortaokulu Sosyal Etkinlikler Kurulu, Öğrenciler ve Aileleri katıldı.

Toplantı Öğretmen Hasan Yılmaz tarafından proje ve içeriğinin sunulmasıyla başladı. Başlangıcında İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK, obezitenin okul çağında ve dünyada artan önemli bir sorun olduğu, gerçekleştirilecek projenin önemine değindi ve projede emeği geçenlere teşekkür ederek başarılar diledi. Devamında Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU, sağlığın korunması, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ortaya çıkan ve giderek artan şişmanlığın nedenleri ve sonuçlarına değindi. Konuşmasında çocuklarımızın ve ailelerimizin daha da sağlıklı olmak için neler yapabilecekleri, bu proje aşamasında Merkez bünyesinde yapılacaklar hakkında bilgi verdi. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için yönlendirilen ve isteyerek Merkeze başvuranların sağlık sorunlarının tespit edileceği, ağırlık, tansiyon, bel çevresi, yağ analizleri, gerektiğinde kan, idrar tahlilleri, elektrokardiyografi ile değerlendirmelerinin yapılacağı, arkasından beslenme eğitimlerine, bireysel ve grup eğitimlerine alınacağı, sağlığı koruyacak egzersizler hakkında eğitim alacakları bilgileri aktarıldı.

Aylık toplantılarda “Obezite ve Tedavisi” Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU, “Sağlıklı Beslenme İlkeleri ve Besin Maddeleri” Uzm.Dyt. Funda KASAPOĞLU, “Obezitede egzersiz” konusunun ZBEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Selda SARIKAYA’ tarafından belirlenen günlerde anlatılacağı bilgisi verildi. 

Ayrıca Bayraktaroğlu, sözlerinde, Merkezin eğitim, araştırma ve hizmet faaliyetlerinden bahsetti, desteğini esirgemeyen Üniversite Yönetimi ve Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa ÇUFALI’ya şükranlarını iletti. Toplantının devamında Merkez Beslenme Uzmanlarından Uzm.Dyt. Funda KASAPOĞLU, proje aşamasında beslenme durum tespiti, besin tüketimleri, beslenme eğitimlerinin nasıl yapacağına dair bilgilendirme yaptı.

Toplantının sonunda karşılıklı sorular ve cevaplar sonrası dilek ve temennilerde bulunuldu.

21.02.2019

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin